Notatki o prawie

PRIVATE RENTED SECTOR – MOBILNOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ, 6 lipca 2021

Na polskim rynku nieruchomości pojawił się nowy, interesujący trend najmu instytucjonalnego (PRS) zaczerpnięty z najbardziej rozwiniętych rynków w Europie takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Holandia. W Polsce jesteśmy świadkami wczesnego etapu rozwoju tego sektora, do którego niewątpliwie przyczyniła się pandemia COVID-19, powodując między innymi obawę przed ponoszeniem dużego ryzyka przez właścicieli nowo zakupionych mieszkań, oraz uświadamiając tym samym niemożność przewidywania różnych zjawisk na rynku nieruchomości. Pandemia ponadto stała się powodem „odchodzenia” od krótkoterminowego najmu turystycznego, zwiększając zainteresowanie najmem długoterminowym, a zatem jego gałęzią, do której można zaliczyć Private Rented Sector.

Sytuacją wpływającą w istotny sposób na rozwój sektora PRS jest fakt nowelizacji ustawy deweloperskiej, której ratio legis to ochrona nabywców nowych mieszkań. Przepisy te mogą jednak zwiększyć koszty przedsięwzięcia po stronie dewelopera, co tym samym w praktyce może prowadzić do wzrostu cen nowych mieszkań i jednocześnie zniechęcić potencjalnych nabywców do kupna nieruchomości. Oprócz skutków pandemii ważną rolę w rozwoju trendu PRS na rynku nieruchomości odegrały również zmiany demograficzne, ekonomiczne i społeczne, wskutek czego wzrosło zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem w największych miastach. Inwestorzy instytucjonalni dostrzegli problemy młodych ludzi związane z utrudnionym nabyciem przez nich własnego mieszkania z uwagi na rosnące ceny nieruchomości i problematyczną procedurę uzyskania kredytu hipotecznego. Co więcej część młodych gospodarstw domowych, nie chcąc ponosić ryzyka związanego z zaciągnięciem trzydziestoletniego kredytu hipotecznego (nawet w sytuacji, gdy jest on osiągalny), odrzucają myśl związania się takim zobowiązaniem, ponieważ cenią sobie elastyczność, mobilność i płynność finansową.

Dla deweloperów rozwój sektora PRS stanowi znaczną korzyść, bowiem poszukują oni nowych, alternatywnych form uzyskiwania przychodu i starają się przystosować do zmieniających się warunków rynkowych. Rosnące zainteresowanie rynkiem najmu instytucjonalnego staje się widoczne szczególnie dlatego, że coraz większa liczba zagranicznych inwestorów z Niemiec, USA czy Wielkiej Brytanii wyraża chęć tworzenia portfeli mieszkań na wynajem w Polsce, czego dowodem jest szacowana liczba planowanych i budowanych mieszkań na wynajem wynosząca około 35 tys. Aktualnie w Polsce istnieje 30 inwestycji z przeznaczeniem pod najem instytucjonalny, w których znajduje się około 5500 mieszkań. W 2020 r. inwestorzy z rozmachem wkroczyli w rozwijanie rynku PRS, o czym może świadczyć ogrom kwot zainwestowanych w tego typu projekty, przy ponoszeniu sporego ryzyka inwestowania w czasie niepewnych warunków rynkowych. Wszystko wskazuje zatem, że rozprzestrzenianie się tego trendu na polskim rynku zmierza w kierunku zachodnioeuropejskim, co może prowadzić do intensyfikacji aktywności na rynku najmu instytucjonalnego w każdym kolejnym roku.

Kryzys z roku 2020, a także zmiany demograficzne i społeczne odegrały sporą rolę w kształtowaniu wszystkich sektorów rynku nieruchomości oraz spowodowały, że elastyczność i płynność finansowa stały się pożądane przez wielu ludzi, a najem instytucjonalny połączył te cechy, gwarantując jednocześnie otrzymanie oczekiwanej jakości. W konsekwencji przedsięwzięcia typu PRS mają szanse na osiągnięcie sporego sukcesu na polskim rynku. Profesjonalny zarządca budynku oferujący stabilne warunki i przejrzystą umowę najmu jest niewątpliwie powodem, dla którego wielu ludzi może zdecydować o wyborze zamieszkania w takiej formie. Ponadto, w dłuższej perspektywie dobrze rozwinięty sektor PRS może ustabilizować ceny rynku nieruchomości, ograniczając ryzyko powstawania tzw. baniek spekulacyjnych.

Polski rynek od kilku lat przyciąga wielu zagranicznych inwestorów, stanowiąc jeden z najatrakcyjniejszych rynków w Europie pod względem zwrotu z inwestycji. Co ciekawe, prognozy wskazują, że sektor PRS może stać się równie interesujący i intratny dla inwestorów z Polski i z zagranicy tak jak ostatnimi czasy sektor magazynowy. Wzrost aktywności i liczby inwestorów na polskim rynku w najmie instytucjonalnym jest zapowiedzią wielu transakcji na dużą skalę w sektorze PRS.

Anna Kowalczyk-Pogorzelska
Radca prawny
T: +48 22 447 43 00
E: kowalczykpogorzelska@millercanfield.com
Sonia Dworak
Prawnik
T: +48 22 447 43 00
E: dworak@millercanfield.com

 

Zastrzeżenie: Niniejsza publikacja została przygotowana dla klientów i współpracowników kancelarii Miller Canfield na podstawie faktów i informacji aktualnych w dacie jej wydania, które mogą ulec zmianie. Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na wskazane w niej zmiany prawne i nie powinna stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji dotyczącej określonego kierunku działania. Informacje te nie mogą być traktowane jako porada prawna ani nie zastępują szczegółowej opinii prawnej w konkretnej sprawie. W każdym przypadku należy skorzystać z usług doradców prawnych w celu weryfikacji, czy odpowiednie przepisy prawa mają zastosowanie do określonej sytuacji.