USTAWA O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH
Przypisanie przychodów z najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze do właściwego źródła przychodów w ustawie o PIT.
Uchwała NSA z dnia 24 maja 2021 r., w sprawie sygn. II FPS 1/21
Przychody z najmu (podnajmu), dzierżawy (poddzierżawy) oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczone bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze), chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Przesłanki zakwalifikowania sprzedaży nieruchomości do źródła przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 stycznia 2021 r., w sprawie sygn. I SA/Rz 788/20.
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie zamiar dokonania sprzedaży działek gruntu wskazujący na jej zarobkowy charakter, a więc z nastawieniem na chęć osiągnięcia zysku, zorganizowanie, a więc działanie w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny i uporządkowany, a także podejmowanie czynności zmierzających do zwiększenia atrakcyjności i wartości nieruchomości poprzez m.in. podjęcie działań w celu uzyskania projektów budowlanych oraz pozwoleń na budowę na działkach gruntu stanowi działanie, które należy zakwalifikować do źródła przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej.
Należy mieć na uwadze, że komentowany wyrok WSA w Rzeszowie ma ogromne znaczenie dla ustalenia, czy sprzedaż nieruchomości może być opodatkowana po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości oraz czy wydatki ze sprzedaży takiej nieruchomości będzie można przeznaczyć na tzw. „własne cele mieszkaniowe”.
Wyrok z dnia 14 stycznia 2021 r. oznacza bowiem, że: (i) przychód ze sprzedaży nieruchomości, która to sprzedaż będzie charakteryzowała się ww. cechami, będzie opodatkowany podatkiem dochodowym nawet wówczas, gdy sprzedaż tej nieruchomości będzie miała miejsce po upływie 5 lat od końca roku w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, (ii) podatnik, który dokonał sprzedaży w sposób przedstawiony przez WSA w Rzeszowie nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia polegającego na przeznaczeniu przychodów uzyskanych ze sprzedaży Nieruchomości na tzw. własne cele mieszkaniowe, czyli nie będzie mógł uzyskać zwolnienia się z podatku w przypadku przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży Nieruchomości na zakup innej nieruchomości przeznaczonej do własnych celów mieszkaniowych.
ORDYNACJA PODATKOWA
Ordynacja Podatkowa dla wygaśnięcia zobowiązania podatkowego nie wymaga bezpośredniej wpłaty z prowadzonego rachunku bankowego.
Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2021 r., w sprawie sygn. II FSK 3305/18.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego zapłata podatku przez inną osobę (osobę trzecią) za płatnika podatku jest jedynie działaniem faktycznym, którego nie zabrania żadna norma prawa podatkowego.
Zdaniem Sądu, w obecnym stanie prawnym unormowania wynikające z przepisów Ordynacji podatkowej (art. 60 § 1 pkt 2 Ordynacji) dotyczą wyłącznie: (i) terminu zapłaty i (ii) formy zapłaty podatku, a tym samym nie wymagają dla wygaśnięcia zobowiązania płatnika bezpośredniej wpłaty z rachunku bankowego prowadzonego dla płatnika.
USTAWA O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (VAT) / ORDYNACJA PODATKOWA
Nadpłatą podatku w rozumieniu art. 74 pkt 1 Ordynacji podatkowej nie jest zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym.
Wyrok NSA z dnia 11 marca 2021 r., w sprawie sygn. I FSK 1102/20.
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego nadpłatą podatku w rozumieniu art. 74 pkt 1 Ordynacji podatkowej nie będzie wniosek o zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym wynikający ze złożenia przez podatnika korekty podatku naliczonego.
USTAWA O PODATKACH I OPŁATACH LOKALNYCH
Posiadanie tytułu własności do lokalu użytkowego nie przesądza, że te przynależności tego lokalu muszą być opodatkowane według tej samej stawki podatku co lokal użytkowy.
Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2021 r., w sprawie sygn. III FSK 3017/21.
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego okoliczność, że udział w częściach wspólnych budynku jakie przynależą przedsiębiorcy z racji posiadania przez niego tytułu własności lokalu użytkowego nie oznacza, że przynależności te będą opodatkowane według tej samej stawki podatku co lokal użytkowy.
Tomasz Bielenik
Adwokat, Doradca podatkowy | Attorney at Law, Tax Advisor
T: +48 22 447 43 00
M: +48 502 793 152
E: bielenik@millercanfield.com
Zastrzeżenie: Niniejsza publikacja została przygotowana dla klientów i współpracowników kancelarii Miller Canfield na podstawie faktów i informacji aktualnych w dacie jej wydania, które mogą ulec zmianie. Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na wskazane w niej zmiany prawne i nie powinna stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji dotyczącej określonego kierunku działania. Informacje te nie mogą być traktowane jako porada prawna ani nie zastępują szczegółowej opinii prawnej w konkretnej sprawie. W każdym przypadku należy skorzystać z usług doradców prawnych w celu weryfikacji, czy odpowiednie przepisy prawa mają zastosowanie do określonej sytuacji.