Od 1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy dotyczące urlopów rodzicielskich, wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie, terminu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, pracy w niedzielę i święta oraz kwestii budowy lub przebudowy obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi odpowiednio:
- do 4 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- do 6 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Ponadto, pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie, jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej), przysługuje dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. Co ważne, pracownicy korzystający w dniu 1 stycznia 2012 r. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mają prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu.
Zmianie uległ także termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Od 1 stycznia 2012 r. taki zaległy urlop będzie mógł zostać wykorzystany do końca września następnego roku kalendarzowego, a nie jak do tej pory – do końca marca. Zasada ta nie dotyczy jednak urlopu na żądanie. Urlop na żądanie niewykorzystany w danym roku kalendarzowym będzie co prawda mógł zostać wykorzystany w kolejnym roku kalendarzowym, jednakże tylko jako zwykły (a nie na żądanie) zaległy urlop wypoczynkowy.
Zmianie uległ również art. 15110 Kodeksu pracy mówiący o pracy w niedziele i święta. Aktualnie praca w niedziele i święta dozwolona jest przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz – co stanowi novum – w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę.
Według zmienionych przepisów Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, wykonywana była na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Zniesiony został tym samym wymóg występowania przez pracodawców o pozytywne zaopiniowanie projektów przez rzeczoznawców. Zmieniła się również sankcja za niedochowanie kodeksowych obowiązków związanych z budową lub przebudową obiektów pracowniczych. Obecnie grzywna w wysokości od 1.000 do 30.000 zł grozi temu, kto wbrew obowiązkowi nie zapewnia, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego albo jego części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.