Telepraca jest pracą wykonywaną regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Oznacza więc zasadniczo to samo, co potocznie nazywamy pracą zdalną. Szczególny charakter telepracy powoduje, że może ona znaleźć zastosowanie tylko przy niektórych rodzajach pracy.
Pracownik i pracodawca mogą zadecydować o zatrudnieniu w formie telepracy na dwa sposoby. Po pierwsze, już przy zawieraniu umowy o pracę. Po drugie, dopiero w trakcie zatrudnienia – na mocy porozumienia stron, z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Pracodawca nie ma natomiast możliwości jednostronnego powierzenia pracownikowi pracy w takiej formie. Zgoda pracownika jest więc niezbędna.
Do uznania wykonywanej pracy za telepracę konieczne jest spełnienie wymogu regularności. Kilkurazowe, incydentalne sprawowanie przez pracownika swoich obowiązków pracowniczych na odległość, np. z domu, nie stanowi więc telepracy.
Kwestią sporną pozostaje natomiast, czy regularne, ale pozostające w mniejszości (np. raz w tygodniu) wykonywanie pracy poza zakładem pracy można kwalifikować jako telepracę. Zamiar ustawodawcy tego nie obejmował, ale takie głosy pojawiają się aktualnie w piśmiennictwie, niezbędna jest zatem skrupulatna analiza każdego przypadku.
Z telepracą wiąże się szereg obowiązków pracodawcy. W szczególności jest on zobowiązany:
1. dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy,
2. ubezpieczyć sprzęt,
3. pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu,
4. zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.
Powyższe obowiązki można uregulować odmiennie w osobnej umowie zawartej przez pracownika z pracodawcą.
W związku z wykonywaniem pracy poza zakładem pracy, pracodawca ma prawo kontrolować pracownika w ograniczonym zakresie i za jego uprzednią zgodą. Należy pamiętać również, że telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy, uwzględniając odrębności związane z warunkami wykonywania pracy w formie telepracy. Pracownik nie może być w jakikolwiek sposób dyskryminowany z powodu podjęcia pracy w formie telepracy, jak również odmowy podjęcia takiej pracy.
Wykonywanie przez pracownika pracy w formie telepracy nie zwalnia jednak pracodawcy z obowiązków z zakresu BHP, jednakże z uwagi na specyfikę tej formy, są one ograniczone.