Dnia 6 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U, nr 138, poz. 807). Nowelizacja wprowadziła obowiązek informowania o licytacjach nieruchomości, zajętych w toku postępowania egzekucyjnego, za pomocą Internetu. Pomysł tej zmiany zgłoszony został w Sejmie poprzedniej kadencji przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo”. Posłowie argumentowali, że wprowadzenie nowej, obowiązkowej formy publikowania ogłoszeń o licytacjach komorniczych wywoła „pozytywny skutek gospodarczy”.
Dotychczas, na podstawie art. 955 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik miał obowiązek ogłosić publicznie obwieszczenie o licytacji nieruchomości w budynku sądowym (na tablicy ogłoszeń), lokalu organu gminy oraz w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Na podstawie ustawy nowelizującej dodano obowiązek zamieszczania obwieszczeń o licytacjach na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Nie został natomiast zmieniony termin na dokonanie ogłoszenia – co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji.
Warto wskazać, iż już od roku 2008 funkcjonowała strona internetowa, na której komornicy dobrowolnie zamieszczali informacje o planowanych licytacjach. Obecnie zamieszczanie w Internecie ogłoszeń o licytacji nieruchomości stało się obowiązkowe, w związku z czym powstał oficjalny serwis internetowy Krajowej Rady Komorniczej – obwieszczenia o licytacjach (serwis ten dostępny jest pod następującym adresem: www.licytacje.komornik.pl. Nowa witryna zawiera obwieszczenia i informacje o prowadzonych licytacjach wszystkich nieruchomości przez wszystkich komorników w Polsce. Ponadto, na nowej stronie zamieszczane są także obwieszczenia i informacje o licytacjach zajętych dóbr ruchomych, co jednak nie jest obowiązkiem ustawowym. Serwis jest zintegrowany z aplikacjami do obsługi kancelarii komorniczych, dzięki czemu komornicy mają możliwość na bieżąco zamieszczać, aktualizować i usuwać obwieszczenia o licytacjach. Dostęp do serwisu jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.
Celem serwisu jest poinformowanie możliwie jak najszerszego kręgu osób potencjalnie zainteresowanych nabyciem dóbr wystawionych na licytację. W konsekwencji ma to skutkować zwiększeniem sprzedaży zajętych dóbr, uzyskiwaniem jak najwyższych cen oraz, co najważniejsze, pełnym zaspokojeniem roszczeń wierzycieli. Dotychczas przeprowadzanie egzekucji z nieruchomości przez sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji było mało efektywne. Według danych Krajowej Rady Komorniczej w 2011 r. zajęto ok. 100 tysięcy nieruchomości, z czego sprzedano tylko 3,7 tysiąca. Obowiązek zamieszczania obwieszczeń o licytacjach w Internecie ma usprawnić tę formę egzekucji świadczeń pieniężnych.
Także środowisko komornicze traktuje tę nowelizację pozytywnie. „Dzięki temu poszerza się krąg osób, do których może dotrzeć obwieszczenie. Internet to medium bardzo nośne i coraz bardziej powszechne” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Dolny.
W obecnym stanie prawnym licytacje komornicze odbywają się publicznie, ustnie, przy osobistym stawiennictwie licytantów oraz pod nadzorem i w obecności sędziego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości przygotowała już jednak propozycję nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, według której w przyszłości być może możliwe będzie przeprowadzanie także samych licytacji w formie elektronicznej za pośrednictwem Internetu.