Wydatki na drogę publiczną jako koszt podatkowy dewelopera.
Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 stycznia 2021 r., w sprawie sygn. 0114-KDIP2-1.4010.448.2020.3.PD
Koszty wynikające z umowy z miastem związane z budową drogi publicznej do budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na parterze, który planuje wybudować deweloper, stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów dewelopera, gdyż nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w uzyskiwanych przychodach dewelopera (budowa drogi nie będzie oznaczała, iż deweloper będzie uzyskiwał z tego tytułu przychód). Mając na uwadze powyższe ww. wydatki będą stanowiły dla dewelopera koszty uzyskania przychodów potrącalne jednorazowo w dacie poniesienia, tj. w momencie ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie odpowiednich dokumentów (jak np. protokół zdawczo-odbiorczy, dowód przekazania środków w postaci wyciągu bankowego).
USTAWA O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH
Opodatkowanie zaliczek wypłacanych na rzecz wspólników (komplementariuszy) spółki komandytowej.
Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 kwietnia 2021 r., w sprawie sygn. 0115-KDIT1.4011.61.2021.1.MR.
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej brak jest możliwości odliczenia zapłaconego przez spółkę komandytową podatku CIT od podatku dochodowego od osób fizycznych pobieranego od wypłacanych w trakcie roku komplementariuszom zaliczek z tytułu udziału w zysku tej spółki.
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej możliwość odliczenia zapłaconego przez spółkę komandytową podatku CIT od podatku dochodowego przysługuje wyłącznie w rozliczeniu rocznym, składanym przez komplementariusza za dany rok podatkowy, a więc dopiero po rocznym rozliczeniu podatku dochodowego przez spółkę komandytową.
USTAWA O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (VAT)
1) Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje możliwość doliczania przez notariuszy podatku VAT do taksy notarialnej.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Krajowej Rady Notarialnej (KRN) zapytanie z prośbą o wyjaśnienia w zakresie doliczania przez notariuszy podatku VAT do taksy notarialnej.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zgodnie z obowiązującymi przepisami doliczanie podatku VAT do taksy notarialnej jest niezgodne z prawem. Zgodnie z obecnymi przepisami, notariusz za dokonanie czynności notarialnych powinien otrzymać wynagrodzenie nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej, które zostały określone w rozporządzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich zarówno z ustawy o podatku VAT, jak również z rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości określającego wysokość taksy notarialnej nie wynika uprawnienie notariusza do doliczania do taksy notarialnej podatku od towarów i usług, co oznacza, że podatek VAT musi zawierać się w określonej rozporządzeniem taksie notarialnej.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wynagrodzenie notariusza za dokonane czynności powinno być w praktyce traktowane jak cena brutto, czyli cena, w której zawarty będzie podatek VAT.
2) Obowiązek doliczania podatku VAT w przypadku darowizny dokonanej między przedsiębiorcami
Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 kwietnia 2021 r., w sprawie sygn. 0114-KDIP1-1.4012.796.2020.1.MM
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w świetle obowiązujących przepisów w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów w formie darowizny zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).
Jednakże w sytuacji, w której przekazanie towarów nastąpi na podstawie umowy darowizny, to czynność taka nie podlega udokumentowaniu fakturą VAT.