Zwrot zdalnie pracującemu pracownikowi przez pracodawcę kosztów zakupu sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej nie stanowi przychodu tego pracownika.
Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lutego 2021 r., w sprawie sygn. 0115-KDIT1.4011.851.2020.1.KK.
Teza
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwrot wydatków poniesionych w związku z zapewnieniem możliwości wykonywania pracy zdalnej nie generuje po stronie pracownika przychodu. Organ uznał bowiem, że w tym przypadku przychód po stronie pracownika w ogóle nie powstaje.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przypadku pracowników pracodawcy, którzy pracę zdalną wykonują w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego, otrzymany przez nich zwrot kosztów zakupu niezbędnego do pracy sprzętu nie będzie skutkował powstaniem po stronie pracownika przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych.
Co więcej, zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na pracodawcy jako płatniku nie będą ciążyły z tytułu wypłaty ww. świadczeń jakiekolwiek obowiązki, które co do zasady ciążą na płatnikach.
Zwrot zdalnie pracującemu pracownikowi przez pracodawcę kosztów poniesionych przez tego pracownika za zużycie energii elektrycznej oraz za zużycie internetu nie stanowi przychodu tego pracownika.
Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 grudnia 2020 r., w sprawie sygn. 0115-KDIT2.4011.739.2020.1.RS
Teza
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w przypadku, gdy z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną pracodawca będzie wypłacał ekwiwalent za korzystanie z prywatnego łącza internetowego oraz zwiększonego zużycia energii elektrycznej oraz ogrzewania przez pracującego na polecenie pracodawcy zdalnie pracownika, to świadczenie takie nie będzie stanowiło przychodu pracownika.
Co więcej zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Pracownicy nie będą zobligowani do przedstawiania pracodawcy faktur od zewnętrznych dostawców Internetu oraz prądu a także kalkulacji faktycznego zużycia energii elektrycznej.
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej powyższa interpretacja wynika z art. 3 ust. 1, ust 3, ust 4 i ust 5 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374).
Z powyższych przepisów wynika bowiem że narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej ma zapewnić pracodawca. Przy czym pracodawca ma swobodę co do sposobu zapewnienia pracownikowi pracującemu zdalnie narzędzi i materiałów potrzebnych mu do wykonywania tej pracy. Zapewnienie to może mieć zatem charakter rzeczowy, poprzez wyposażenie stanowiska pracy w narzędzia i materiały, jak i wypłatę świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.Zwrot zdalnie pracującemu pracownikowi przez pracodawcę kosztów zakupu mebli biurowych nie stanowi przychodu tego pracownika.
Pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 grudnia 2020 r., w sprawie sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.725.2020.2.KS
Teza
W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej świadczenie uzyskane przez pracownika od pracodawcy, który polecił pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej w związku z COVID-19 polegające na zwrocie przez pracodawcę wydatków poniesionych przez pracownika na zakup krzesła biurowego nie będzie stanowiło przychodu tego pracownika.
Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej powyższe wynika z treści ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu skutkom COVID-19, zgodnie z którą pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej oraz jest obowiązany zapewnić środki do wykonywania tej pracy.
Zaznaczyć przy tym należy, że zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej powyższa wykładnia nie dotyczy telepracowników oraz pracowników wykonujących pracę zdalnie.
W przypadku telepracowników oraz pracowników wykonujących pracę zdalnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że ww. zwrot kosztów będzie stanowił przychód tych pracowników, jednak przychód ten może być pomniejszony o ekwiwalent z tytułu użytkowania sprzętu do celów służbowych.