W wyroku z dnia 9 października 2012 roku (sygn. akt III SA/WA 428/12) Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał dotychczasową linię orzeczniczą, zgodnie z którą przy wypłacie dywidendy rzeczowej nie dochodzi do powstania przychodu, a w związku z tym nie występuje obowiązek podatkowy. Powyższy problem pojawił się na gruncie następującego stanu faktycznego. Spółka akcyjna była jedynym udziałowcem spółki z o.o. Wyłącznym akcjonariuszem spółki akcyjnej natomiast była jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Spółka akcyjna rozważała wypłatę dywidendy rzeczowej poprzez przekazanie na rzecz swojego jedynego akcjonariusza własności udziałów w spółce z o.o. W związku z tym do Ministra Finansów wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej, czy powyższa transakcja spowoduje powstanie przychodu po stronie spółki akcyjnej.
Jednym z głównych argumentów na poparcie tezy, że spółka wypłacająca dywidendę rzeczową nie musi płacić podatku, jest twierdzenie, iż na skutek wypłaty dywidendy spółka nie uzyskuje żadnego przysporzenia. Ze względu na tę okoliczność nie można mówić o uzyskanym przychodzie, a zatem żądanie opodatkowania dywidendy jest bezpodstawne.
W opozycji do powyższego należy uznać, iż jeśli z przepisów CIT wprost nie wynika, że wypłata dywidendy niepieniężnej prowadzi do powstania przychodu po stronie spółki wypłacającej lub że przedmiotowa wypłata jest formą odpłatnego zbycia składników majątku, to nie ma podstaw do uznania, że wypłata dywidendy nie jest podatkowo neutralna dla podmiotu wypłacającego. Należy zgodzić się z orzecznictwem sądów administracyjnych (tak m.in. NSA w wyrokach z 12 czerwca 2012 r., II FSK 1260/11; z 14 marca 2012 r., II FSK 1673/10 oraz z 8 lutego 2012 r., II FSK 1384/10), które wątpliwości w przepisach prawa podatkowego interpretują na korzyść podatnika.
W świetle powyższego wypada stwierdzić, że sąd administracyjny w przedmiotowym wyroku słusznie uznał, iż opisana powyżej transakcja nie może stanowić przychodu (brak przysporzenia), a zatem nie ma mowy o zaktualizowaniu się obowiązku podatkowego.
Jak wynika z przytoczonych orzeczeń pogląd ten przyjął się w orzecznictwie sądów administracyjnych. Należy mieć nadzieję, że w przyszłości również i organy administracji publicznej przyjmą stanowisko judykatury.