Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy – który jest obecnie opiniowany – o spółkach rynku wynajmu nieruchomości. Ministerstwo zakłada, że efektem wprowadzenia ustawy będzie upowszechnienie inwestycji na rynku nieruchomości poprzez stworzenie atrakcyjnego środowiska dla inwestorów indywidualnych oraz wsparcie rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
Celem ustawy jest wprowadzenie szczególnego statusu spółek rynku wynajmu nieruchomości, jako spółek prowadzących działalność na rynku nieruchomości komercyjnych, które byłyby zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. Ma to na celu eliminację podwójnego opodatkowania dochodów i przychodów związanych z najmem nieruchomości na poziomie spółki jako właściciela nieruchomości oraz na poziomie osoby fizycznej jako akcjonariusza. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu „polski rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych zdominowany jest przez podmioty zagraniczne. Podmioty te często korzystają z preferencji, przyznawanych przez prawodawstwo krajów ich siedziby, a związanych ze szczególnym statusem podatkowym, jako tzw. spółki typu REIT (Real Estate Investment Trust, REIT). Jako że w Polsce brak analogicznych rozwiązań, uzasadnione jest przypuszczenie, iż wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji o podobnym charakterze umożliwi usunięcie słabości krajowego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych – dominacji inwestorów zagranicznych i braku zaangażowania inwestorów detalicznych.”.
Projekt ustawy definiuje spółkę rynku wynajmu nieruchomości, która zgodnie z art. 2 ust. 1 jest spółka publiczna w rozumieniu przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku której łącznie spełnione są następujące warunki: (1) kapitał zakładowy jest nie niższy niż 60 000 000 zł; (2) czas trwania jest nieoznaczony; (3) akcje zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; (4) nie mniej niż 70% wartości bilansowej aktywów stanowią nieruchomości (a także udziały lub akcje spółek zależnych spełniające wskazane w projekcie wymogi) oraz akcje innych spółek rynku wynajmu nieruchomości; (5) nie mniej niż 70% przychodów netto ze sprzedaży pochodzi z najmu nieruchomości lub ich części, lub z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części; (6) wartość bilansowa zobowiązań nie przekracza 70% wartości bilansowej aktywów; (7) nie mniej niż 90% zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego, pochodzącego z najmu nieruchomości lub ich części, z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, z odpłatnego zbycia akcji innych spółek rynku wynajmu nieruchomości, lub z dywidend wypłaconych przez spółki zależne, o których mowa w projekcie, jest wypłacanych akcjonariuszom w formie dywidendy w każdym roku obrotowym, albo jeżeli zysk pochodzący z najmu nieruchomości lub ich części, z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, z odpłatnego zbycia akcji innych spółek rynku wynajmu nieruchomości, lub z dywidend wypłaconych przez spółki zależne, o których mowa w projekcie, który nie został wypłacony akcjonariuszom w formie dywidendy, zostanie przeznaczony na nabycie innych nieruchomości lub ich części, lub udziałów lub akcji stanowiących nie mniej niż 95% udziału w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki komandytowo akcyjnej, w przypadku której nie mniej niż 70% wartości bilansowej aktywów stanowią nieruchomości; 8) przychody z najmu nieruchomości lub ich części są uzyskiwane z najmu co najmniej trzech nieruchomości lub ich części.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., jednakże do tego czasu jej ostateczny kształt może się zmienić z uwagi na ciągłe prace nad projektem.