W dniu 31 października 2020 roku weszły w życie przepisy stanowiące podstawę utworzenia i aktualizowania zbiorów danych przestrzennych, obejmujących dane przestrzenne tworzone dla aktów planowania przestrzennego – przede wszystkim miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Kwestie związane z tworzeniem, prowadzeniem i udostępnianiem zbiorów danych przestrzennych objęte są regulacjami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, implementującej do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE).
Infrastruktura ta obejmuje m.in. zbiory danych przestrzennych, w tym dotyczących zagospodarowania przestrzennego rozumianego jako zagospodarowanie terenu, w jego obecnym lub przyszłym wymiarze funkcjonalnym, lub przeznaczenie społeczno-gospodarcze terenu, w tym mieszkaniowe, przemysłowe, handlowe, rolnicze, leśne, wypoczynkowe, wynikające z dokumentów planistycznych. Tym samym dane przestrzenne prezentujące ustalenia planistyczne (wizualizacja tych danych ma być prezentowana na załącznikach graficznych dokumentów planistycznych) będzie stanowić istotny element modernizowanej infrastruktury informacji przestrzennej.
Tworzenie i porządkowanie już istniejących zbiorów danych przestrzennych z informacją o zasięgach obowiązujących na terenie całego kraju aktów planowania przestrzennego będzie miało istotne znaczenie praktyczne, przyczyniając się nie tylko do usprawnienia procesów przygotowania inwestycji, ale przede wszystkim podnosząc bezpieczeństwo i przewidywalność podejmowanych działań. Powszechny dostęp do publicznych baz danych przestrzennych umożliwi przykładowo inwestorom na uzyskanie szybkiej informacji o obowiązujące na danym terenie akty planowania przestrzennego, a tym samym określenie ścieżki procesu inwestycyjnego – w oparciu o obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Zamieszczenie rysunku dokumentu w postaci rastra z nadaną georeferencją umożliwi dodatkowo sprawne uzyskiwanie rzetelnych informacji o przeznaczeniu danego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia, co w powiązaniu z odwołaniem do treści dokumentu – przykładowo miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (przez łącze internetowe) będzie ułatwiać pracę osób zaangażowanych w przygotowanie projektów inwestycyjnych.
Realizacja wskazanych przepisów doprowadzi do upowszechnienia wygodnego, publicznego i nieodpłatnego dostępu do informacji na temat przeznaczenia nieruchomości, a tym samym stanowi istotny krok w kierunku ułatwienia przygotowania inwestycji i zwiększenia pewności i przewidywalności warunków ich realizacji.