Z końcem lipca 2020 r. w życie wejdzie większość przepisów ogłoszonej niedawno ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”).
Nowelizacja wprowadza szereg zmian, których celem jest m.in. przyspieszenie procesu inwestycyjnego i budowlanego oraz wprowadzenie usprawnień dla geodetów, udostępnienie wielu danych geodezyjnych bez opłat, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, czy zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach.
Przyspieszenie procesu inwestycyjnego ma być zapewnione m.in. przez zryczałtowane opłaty za udostępnienie materiałów do prac geodezyjnych z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (pzgik), co umożliwi pełen dostęp do materiałów dotyczących zgłoszonej przez wykonawcę pracy – bez konieczności występowania oddzielnie o każdy materiał i bez dokonywania odrębnych opłat.
Wiele danych, które do tej pory dostępne były wyłącznie na wniosek i za opłatą, będą wkrótce powszechnie dostępne i bezpłatne. Do takich danych należeć będą dane o osnowach geodezyjnych, ortofotomapy, czy podstawowe dane o działkach i budynkach, które dostępne będą online przez stronę www.geoportal.gov.pl.
Kolejną wartą odnotowania zmianą jest wprowadzona Nowelizacją możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych przed zgłoszeniem zamiaru ich wykonania. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie niektórych prac, co do których nie jest konieczne pozyskanie dodatkowych danych i materiałów, a dopiero następie zgłoszenie prac, na co przewidziany został pięciodniowy termin.
Zwolnione z obowiązku dokonania zgłoszenia do starosty będą natomiast prace polegające na tyczeniu budynków czy sieci uzbrojenia terenu. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli wykonawca do wytyczenia obiektów budowlanych potrzebował będzie dodatkowych materiałów z pzgik, powyższe nie zwalnia go ze złożenia wniosku o udostępnienie zasobu oraz wniesienia opłaty za jego zakup.
Nowelizacja zakłada również zmianę dotychczasowej procedury dotyczącej ewidencji gruntów i budynków, a polegającą na tym, że aktualizacja informacji tam zawartych odbywać się będzie w oparciu o materiały znajdujące się w pzgik z urzędu. Zgodnie z uzasadnieniem Nowelizacji powyższa regulacja nie będzie naruszać ogólnej zasady, zgodnie z którą dokonanie zmian w ewidencji gruntów i budynków w zakresie danych podmiotowych możliwe będzie jedynie w drodze modernizacji tej ewidencji lub w drodze decyzji administracyjnej.
Większość zmian wchodzi w życie 31 lipca 2020 r. Wyjątkiem są zmiany do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które wejdą w życie 1 listopada 2020 r. oraz do art. 41b ust. 3 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, który ze względu na powiązanie z planowaniem budżetu samorządów, w nowym brzmieniu zacznie obowiązywać 1 stycznia 2021 r.
Artykuł opublikowany w PMR Construction Insight: Poland, Nr 7 (232), lipiec 2020